prosto z bloga

Wizytówka czyli najstarsza, najprostsza, a zarazem najpopularniejsza forma reklamy budująca wizerunek w kontaktach biznesowych z klientami. Każda firma zarówno wchodząca na rynek jak i istniejąca oraz prężnie już działająca posługuje się i będzie posługiwać się wizytówkami. Bilety wizytowe, bo tak były nazywane gdy po raz pierwszy się pojawiły pełniły zupełnie inne funkcje niż obecnie. Służyły wyłącznie w kontaktach towarzyskich. Współczesne znaczenie wizytówek uległo zmianom, służą one głownie w kontaktach z klientami, podczas biznesowych spotkań, targów czy konferencji.

wizytówki krosno

W poniższym artykule przyjrzę się bliżej temu jak we współczesnych czasach powinna być zaprojektowana i jakie elementy zawierać wizytówka firmowa.

Krótka historia wizytówek

Zanim jednak przejdziemy do meritum, kilka ciekawych faktów na temat wizytówek. Wspominając na początku tego artykułu o wizytówce jako najstarszej formie reklamy sam nie zdawałem sobie sprawy z tego jak bardzo stara jest. Pierwsze ślady na temat pojawienia się wizytówek, a w zasadzie biletu wizytowego bo taką nosiły nazwę historia wskazuje na XV wiek i Chiny, to właśnie tam pojawiły się jako pierwsze, podobnie jak i papier. Do Europy dotarły nieco później, a dokładnie za sprawą słynnego weneckiego podróżnika Marco Polo, który przywiózł ręcznie pisane na papierze ryżowym bilety wizytowe z Dalekiego Wschodu. Forma i style ówczesnych wizytówek odbiegały od tych które możemy spotkać obecnie. Początkowo w Chinach ograniczały się jedynie do imienia, nazwisko i zajmowanego stanowiska jej właściciela. W Europie wizytówki jako pierwsze były bardzo popularne we Francji w XVIII wieku. To właśnie tam nastąpiła największa ewolucja wizytówek, od prostych na białym kartonie z własnoręcznie wypisanym imieniem i nazwiskiem oraz niewielką miniaturą autora aż po wszelkiego rodzaju ozdobienia, ornamenty, rysunki i widoki. Na pierwszą odnalezioną wydrukowaną wizytówkę wskazuje się Niemcy i koniec XVIII wieku.

Dwa podstawowe rodzaje wizytówek

Wizytówki możemy podzielić na dwa rodzaje, a mianowicie: wizytówki firmowe oraz wizytówki prywatne.

Główną funkcją wizytówek firmowych jest reklama naszej firmy i budowa jej wizerunku w bezpośrednim i pierwszym kontakcie z klientem. Pierwsze wrażenie jakie możemy osiągnąć za pomocą wręczania wizytówki ma bardzo duże znacznie w kontaktach biznesowych. Często to właśnie od samej formy i wyglądu wizytówki zależy jakie wywoła ona pierwsze wrażenie, czy zawarte na niej kluczowe informacje i treść wzbudzi zainteresowanie, wywoła pozytywne emocje, zapadnie w pamięć czy równie szybko jak włożona do kieszenie lub wizytownika naszego Klienta równie szybko przepadnie w niepamięci.

Projekt wizytówki

Dobrze zaprojektowana wizytówka firmowa powinna być przede wszystkim prosta i czytelna. Powinna zawierać niezbędne i kluczowe informacje o naszej firmie i jej działalności takie jak: Logo, dane kontaktowe, adresowe, adres strony internetowej, czy krótki opis oferty. Projektując wizytówkę firmową należy pamiętać o spójności stylu i kolorystyki z całą identyfikacją wizualną firmy. Wizytówka powinna być w tej samej tonacji co logo, ulotki, plakaty, firmowa strona internetowa. Logo na wizytówce powinno być użyte zgodnie z wytycznymi proporcji i wielkości opisanymi w księdze znaku logo, jego umiejscowienie i proporcja na wizytówce powinna być także przemyślana. Przyjęte jest, że logo powinno znajdować się w lewym górnym rogu wizytówki i zajmować nie więcej niż 1/3 wysokości całej wizytówki. Projektując wizytówkę warto pamiętać aby oddawała charakter firmy, aby kojarzyła się z jej usługami od pierwszego spojrzenia.

Na wizytówkach firmowych nie powinno umieszczać się zdjęć, obrazów, cechować ją powinna przede wszystkim prostota, czytelność, jasność przekazu, elegancja i spójność z identyfikacją wizualną firmy. Zazwyczaj wizytówki firmowe są jednostronne, opcjonalnie na odwrocie umieszczamy logo w monochromie lub informacje o kanałach social media (w zależności od profilu działalności firmy).

W przypadku wizytówek prywatnych, czy jak kto woli osobistych pole manewru jest o wiele większe i nie obowiązuje nas tyle wytycznych co w przypadku wizytówek firmowych. Jedno nie ulega zmianie – czytelność, niezależnie od rodzaju wizytówki zawsze będzie wartością nadrzędną. Częstą praktyką w projektowaniu wizytówek osobistych jest samo imię, nazwisko, tytuł naukowy, pozycja lub stopień i dane kontaktowe umieszczone na białym tle (np. wizytówki prawników, pracowników naukowych), ale nie trudno też znaleźć kreacje przepełnione kolorami i różnymi efektami.Wymiary i kształt wizytówki

Wbrew pozorom wymiary wizytówek nie wszędzie są takie same. W zależności od krajów mogą się różnić od kilku do kilkunastu cm. Przyjmuje się, że współczesna wizytówka powinna być wielkości karty kredytowej i nie przekraczać 90x55mm wielkości. W ofercie drukarni można obecnie znaleźć różnego rodzaju kształty wizytówek, poziome, pionowe, zaokrąglone itp. Niezależnie od ich kształtu ważne aby pełniły swoje podstawowe funkcje i wymiary nie przekraczały standardów tak aby mieściły się w wizytowniku lub kieszeni, w przeciwnym wypadku trafią zapewne do kosza.

Materiał i wydruk wizytówki

W ofercie wielu drukarni możemy spotkać wiele opcji materiału pod wydruk. Przyjętym standardem zapewniającym najlepszą jakość są wizytówki drukowane na białym papierze kredowym o gramaturze min 300-350g. W celu uatrakcyjnienia wizytówki możemy użyć foli matowej, błyszczącej lub wyróżnić poszczególne elementy drukiem UV.

Gdzie drukować wizytówki

W dobie Internetu nie jest trudnością znalezienie drukarni gdzie w miarę szybko zrealizujemy wydruk naszych wizytówek. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą kompleksową ofertą projektu i wydruku wizytówek firmowych, która można znaleźć pod tym linkiem: wizytówki firmowe.

W pakiecie Standard oferujemy projekt graficzny wizytówki, nakład 1000 szt, nadruk dwustronny w kolorze, rozmiar 90x50mm, papier gramatura 350g, wysyłka kurierem w cenie na terenie Polski.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach chyba nikogo nie trzeba przekonywać o konieczności posiadania wizytówki firmowej, o tym jak ważną rolę pełni szczególnie w biznesie, gdzie niemal każde spotkanie biznesowe kończy się grzecznościową wymianą wizytówek. Samo posiadanie wizytówki to jednak nie wszystko, warto mieć na uwadze to jak powinna być zaprojektowana i co zawierać. Mam nadzieję, że powyższy artykuł przybliżył i wskazał cechy dobrze zaprojektowanej i spełniającej swoje funkcje wizytówki firmowej.