prosto z bloga

Praca specjalisty SEO to nie jest na pewno łatwy kawałek chleba. Nieustanna walka o wywindowanie strony w wynikach wyszukiwania, ciągła analiza i przewidywanie pracy algorytmu Google i dostosowywanie swoich działań do zachodzących zmian. Ciężko sobie obecnie wyobrazić pracę bez wykorzystania odpowiednich narzędzi do tego celu. W poniższym wpisie postaram sie przedstawić najlepsze dostępne w Sieci narzędzia online przydatne w analizie i optymalizacji stron pod kątem SEO. Przedstawione narzędzia są w większości bezpłatne lub wymagają wykupienia pakietów rozszerzonych po upływie okresu próbnego. W sporządzonym zestawieniu starałem się przedstawić najpopularniejsze i w moim przekonaniu najbardziej przydatne narzędzia które mogą stanowić wydajną i skuteczną pomoc w pozycjonowaniu i optymalizacji stron internetowych.Narzędzia Google

Google Search Console

Link: https://google.com/webmasters/tools/home

Licencja: Darmowa

Przystępując do analizy narzędzi SEO nie sposób pominąć Google Search Console (wcześniej Google Webmaster Tools). Pozycja niezbędna dla każdego pozycjonera. Zdecydowanie najbardziej rozbudowane, a przede wszystkim najbardziej precyzyjne narzędzie umożliwiające działania SEO w wyszukiwarce Google. Narzędzie oferujące na tyle szeroki wachlarz opcji do analizy SEO, że można by było poświęcić temu osobny artykuł, tutaj jedynie w skrócie przybliżę jego zalety i możliwości. GSC to jedyne narzędzie za pośrednictwem którego Google udostępnia właścicielom stron dane techniczno analityczne stron internetowych, umożliwia zgłaszanie ich do indeksu wyszukiwarki oraz zgłaszanie niechcianych linków i stron spamerskich. Dzięki GSC możemy sprawdzić status i ewentualne problemy indeksacji domeny w wyszukiwarce, czy na stronę został nałożony filtr Google, zgłoszone sitemapy i wiele innych opcji. Sam fakt bycia narzędziem Google już zapewnia największą wiarygodność danych źródłowych i dostęp do nich, a rozbudowany moduł Google Analitics oferuje najbardziej precyzyjne pomiary dotyczące odsłon strony. GSC to bez dwóch zdać pozycja obowiązkowa od której powinniśmy rozpocząć jakiekolwiek działania w zakresie SEO. Google oferuje nam również szereg innych przydatnych narzędzi jak Google Analitics, Google Trends, Google PageSpeed Insights czy Mobile Friendly Test.

google search console

Narzędzia analizujące stronę pod kątem SEO

SEOPTIMER

Link: https://seoptimer.com

Licencja: Darmowa

Seoptimer jest darmowym narzedziem do przeprowadzanie audytu stron internetowych pod kątem SEO. Seoptimer sprawdza ponad 20 najważniejszych czynników SEO. Narzędzie jest bardzo dokładne, a zarazem proste w działaniu, wystarczy podać adres strony na której ma zostać przeporwadzony audyt. Po kilku sekundach narzędzie przestawi nam bardzo dokładne wyniki, a conajważniejsze wskaże nam blędy i zasugeruję działania mające na celu prawidłową optymalizację strony pod SEO. Narzędzie przedstawi także użyteczność strony, widoczność w mediach społecznościowych oraz kwestie techniczne jak szybkość ładowania strony, rozmiar strony i kwestie związane z bezpieczeństwem. Dodatkowo Seoptimer oferuję dostęp do takich narzędzia jak: Meta Tag Generator, Ping Tester, URL Shortener, Broken Link Checker, .htaccess File Generator, robots.txt File Generator, XML Sitemap Generator, W3C Validator, Responsiveness Checker. Seoptimer jest także dostępny jako rozszerzenia do najpopularniejszych przeglądarek internetowych: Chrome, Firefox oraz Opera.

seoptimer

SEOCEROS

Link: https://seoceros.com

Licencja: Darmowa i pakiety płatne

Seceros to podobnie jak Seoptimer narzędzie do przeprowadzania audytu stron internetowych pod kątem SEO. Narzędzie analizuję stronę w zakresie analizy treści, użyteczności i wyświetlania na urządzeniach mobilnych, domeny/url, meta dane, linków oraz technologii i prędkości strony. Narzedzie jest dostepne w wersji darmowej po zarejestrowaniu bezpłatnego konta lub 2 płatnych licencjach oferującyh ulepszony zakres usługi o możliwość wygenerowanie raportów w pdf oraz dostęp do White label PDF client dashboard. Koszt płatnych pakietów to 49 USD / miesiać dla konta Pro oraz 295 USD / rok dla konta White Label. Pakiet darmowy w zupełności wystaczy do przeprowadzenia szybkiego audytu strony. Seoceros w porównaniu do Seoptimer wypada niekorzystanie jeżeli chodzi dane wyników obecności strony w social media. Wyniki Seoceros są mniej precyzyjne lub nie są pokazywane.

seoceros

WOORANK

Link: https://woorank.com

Licencja: Darmowa, 14 dniowy trial

Alternatywa dla dwóch poprzednich narzędzi, oferuje podobne możliwości i funkcje w zakresie analizy i optymalizacji SEO. Narzędzie oferuje nam dodatkowo analizę linków zwrotnych i ruchu na stronie. Woorank dostpępy jest za darmo w 14 dniowej wersji próbenj. Po aktywacji konta premium Woorank udostępnia wiecej opcji do prowadzenia regularnej analizy strony.

woorank

Narzędzia monitorujące linki zwrotne

MONITORBACKLINKS

Link: http://monitorbacklinks.com

Licencja: Darmowa, 30 dniowy trial

MonitorBacklinks to serwis oferujący przydatne narzędzia umożliwiające monitorowanie linków zwrotnych do naszej strony. Serwis daje szerokie możliwość w zakresie monitoringu linków zwrotnych do naszej domeny, a także pozwala na monitorowanie i porównanie z konkurencją. Oprócz linków zwrotnych możemy monitorować naszą domenę pod kątem słów kluczowych i pozycji w wyszukiwarce. Serwis oferuje możliwość zupełnie darmowego sprawdzenia linków zwrotnych gdzie otrzymamy szczegółowy wykaz i ocenę jakości wszystkich linków prowadzących do naszej domeny. Pełny dostęp do wszystkich narzędzi możemy uzyskać po zarejestrowaniu konta i otrzymaniu 30 dniowej wersji próbnej.

monitorbacklinks

SEMRUSH

Link: https://semrush.com

Licencja: Darmowa, płatna

Semrush to narzędzie bardzo podobne do MonitorBacklinks, oferuje podobny zestaw narzędzi do monitorawania linków zwrotnych oraz słów kluczowych. To co wyróżnia Semrush to możwliość monitorwania linków prowadzacyh z reklam. Narzędzie dostępne w wersji podstawowej darmowej i wersji płatnej rozszerzonej. Wersja darmowa oferuje podstawowy pakiet usług bez ograniczenia czasowego jak w przypadku MonitorBacklinks, który oferuje 14 dniową wersje testową.

semrush

Inne przydatne narzędzia

XML-SITEMAPS

Link: http://xml-sitemaps.com

Licencja: Darmowa

Jak dobrze wiemy roboty wyszukiwarek poruszają się za pomocą odnośników, warto wiec zadbać o dobrze przygotowaną mapę witryny, która ułatwi poruszanie się robotów, a to przłoży się bezpośrednio na prawidłową indeksację witryny. XML-Sitemaps to darmowe narzędzie dzięki któremu w szybki sposób stworzymy mapę witryny. Narzędzie jest proste w obsłudze, po wpisaniu adresu strony w kilka chwil sporządzi dla nas mapę w pliku xml, którą możemy wrzucić na server naszej witryny i Google Search Console. Narzędzie potrafi uwzględnić w tworzonej mapie witryny do 500 stron.

xml sitemaps

PINGDOM

Link: http://tools.pingdom.com

Licencja: Darmowa

Pingdom to darmowe narzędzie oferujące monitorowanie czasu pracy, wydajności i szybkości wczytawania się plików z servera. Dzięki Pingdom możesz monitorować czas działania, wydajność i interakcje z witryną, zapewniając lepsze wrażenia końcowe dla użytkowników strony. Narzędzie proste w działaniu, po wpisaniu adresu strony do analizy i wyborze jednej z czterech lokalizacji skąd ma być przeprowadzony test ostrzymamy szczegółowy raport z zaznaczonymi elementami wymagającymi poprawienia.

pingdom

WEBSITE GRADER

Link: http://website.grader.com

Licencja: Darmowa

Website Grader to proste narzędzie oceniające naszą strone pod 4 kryteriami: wydajność, uzyteczność na urządzeniach mobilnych, seo oraz bezpieczeństwo. Po wspianiu adresu strony do analizy narzędzie przedstawi nam raport w tych 4 kryteriach wskazujac na elementy prawidłowe oraz te które wymagają interwencji i poprawy. W oparciu o wykonaną analizę Website Grader przedstawi nam wynik punktowy w skali do 100 pkt oraz krótką ocenę.

website grader

W3C VALIDATOR

Link: http://validator.w3.org

Licencja: Darmowa

W3C Validator to darmowe i proste w obsłudze narzędzie dzieki któremu w szybki sposób sprawdzimy poprawność kodu naszej strony. Po wpisaniu adresu strony narzędzie przeanalizuje i wskaże błedy w kodzie, które odbiegają od standardów. Przedstawiony raport umożliwi znalezienie i poprawienie błędów.

w3c validator

SITELINER

Link: http://siteliner.com

Licencja: Darmowa

Siteliner to darmowe narzędzie pozwalające sprawdzić zawartość strony pod kątem duplikacji treści i uszkodzonych linków, które wpływają na jakość strony i jej ranking w wyszukiwarkach. Dlaczego warto wykorzystać w pracy narzędzie Siteliner? Zduplikowana zawartość może obniżyć pozycję witryny w wyszukiwarkach, zmniejszając ruch w witrynie. Siteliner systematycznie sprawdza Twoją witrynę pod kątem zduplikowanych treści wewnętrznych, podświetlając ją na każdej stronie, inteligentnie wykluczając typowe treści, takie jak menu i nawigacja. Podobnie sprawa wygląda jeżeli chodzi o uszkodzone linki, które wpływają negatywnie na użyteczność i wygodę użytkownia witryny i obniżyć pozycję witryny w wyszukiwarkach. Siteliner sprawdza wszystkie wewnętrzne linki w Twojej witrynie, aby upewnić się, że działają, i podkreśla niedziałające linki, dzięki czemu możesz je łatwo naprawić. Narzędzie umożliwia analizę do 250 podston, a po zarejestrowanię się do 250000.

siteliner

FLANG DEJAN TOOLS

Link: http://flang.dejanseo.com.au

Licencja: Darmowa

Flang Dejan Tools to proste i darmowe narzędzie analizujące atrybuty hreflang na podstronach. Narzędzie bardzo przydatne przy prowadzenie stron w kilku wersjach językowych.

flang dejan tools