prosto z bloga

Poznaj reguły rządzące fotografią i spraw by Twoje zdjęcia zachwycały. Dowiedz się jak stosować zasady kompozycji, zapanować nad ruchem, manipulować kolorem, światłem i ustawiać ostrość. Dziś niemal każdy posiada aparat, ale tylko nieliczne osoby potrafią robić interesujące zdjęcia. Dlaczego? Problemem nie jest sprzęt, bo nawet średniej klasy smartfonem można osiągać zachwycające efekty. Fotografowanie to jednak nie tylko sprawność w posługiwaniu się sprzętem. To również dobór kompozycji, radzenie sobie ze światłem, ruchem, ostrością czy kolorem. Zanim naciśniesz spust migawki musisz zapanować nad wieloma czynnikami, żeby obraz, który zaprezentujesz na zdjęciach wywoływał u odbiorców określone emocje i wrażenia.

kursfotografia

Czego się nauczysz w kursie:
  • rozróżniania obiektywów i ich wyboru w zależności od zdjęć;
  • umiejętnego wykorzystywania światła i ustawiania ekspozycji;
  • stosowania zasad kompozycji fotograficznej;
  • wykorzystywania możliwości plików RAW;
  • dobierania czasów naświetlania;
  • przedstawiania ruchu na zdjęciach;
  • manipulowania kolorem dzięki technikom kompozytowym;
  • pracy z planami i perspektywą;

Kliknij w ten link, aby przejść do kursu i rozpocząć naukę: https://strefakursow.pl/kursy/grafika/fundamenty_i_teoria_fotografii.html?ref=5101Sprzęt i akcesoria

W gąszczu haseł reklamowych, niezliczonej ilości modeli aparatów i funkcji jakie one oferują, łatwo wydać pieniądze na coś czego nie potrzebujesz lub nawet nie wykorzystasz w pełni. W początkowych rozdziałach pomogę Ci więc z doborem odpowiedniego sprzętu, tak by odpowiadał on Twoim umiejętnościom i temu co chcesz osiągnąć. Przyjrzymy się typom aparatów, dostępnym w nich funkcjom i wyposażeniu dodatkowemu: statywom, głowicom, lampom a nawet torbom ochronnym. Osobny rozdział poświęciłem obiektywom - omówimy sobie ich parametry, wady i zalety. Dowiesz się kiedy stosować obiektywy szerokokątne, teleobiektywy oraz pozostałe specjalne typy obiektywów. Uzbrojony w taką wiedzę będziesz mógł dokonać świadomego wyboru.

Aparaty fotograficzne - sprawdź na Ceneo.pl

Światło

Czym jest światło i naświetlenie? Jak świadomie nimi operować, by osiągnąć lepsze efekty? Jak będzie się zmieniać Twoje zdjęcie w zależności od różnych czasów naświetlania? Kiedy i po co stosować krótki czas naświetlania? Jak zmienia się znaczenie światła podczas zdjęć portretowych, martwej natury i krajobrazu? Jakie są zasady perfekcyjnej ekspozycji, czym jest HDR i jak z głową korzystać z lampy błyskowej? Sporo pytań, ale jeszcze więcej odpowiedzi, które znajdziesz właśnie w tym kursie!

Ostrość

Na pewno nie raz widziałeś efektownie wyglądające zdjęcia z rozmytym tłem. Ten tzw. efekt bokeh, możesz uzyskać umiejętnie posługując się głębią ostrości. W kursie omówię głębię ostrości i podpowiem Ci jak z niej prawidłowo korzystać, aby pasowała do określonych typów zdjęć. Przeanalizujemy wspólnie masę fotografii, na przykładzie których zobaczysz jak dobierając odpowiednie ustawienia ostrości i manipulując głębią ostrości wyróżniać poszczególne obszary i obiekty na zdjęciach. Dowiesz się również jak ustawiać ostrość w przypadku w przypadku portretu, krajobrazu czy fotografowania martwej natury.

Ruch

Dlaczego patrząc na jedno “rozmazane zdjęcie” od razu wiemy, że mamy do czynienia z zamierzonym efektem, a patrząc na inne, że to po prostu brak umiejętności fotografa? Uchwycenie ruchu na nieruchomej przecież fotografii nie jest prostym zadaniem. Efekt do którego dążymy można łatwo zepsuć złym ustawieniem migawki, brakiem odpowiedniej stabilizacji czy jednym niepotrzebnym ruchem fotografa. W kursie w sposób kompleksowy omówimy sobie zagadnienie ruchu i tego w jaki sposób można przedstawić go na zdjęciach. Dowiesz się czym jest ruch własny, jak uzyskać rozmycie lub zamrożenie ruchu a nawet zamrozić ruch i rozmyć tło.

Kolor

Dzięki temu szkoleniu zupełnie inaczej spojrzysz na koncepcję koloru. Zrozumiesz jaką funkcję pełni on w fotografii, czym są profile kolorów i jak maksymalnie wykorzystać możliwości Twojego aparatu w tym aspekcie. Poznasz również sposoby manipulacji kolorem np. za pomocą technik kompozytowych, czyli mieszaniu przenikających się warstw. Będziesz mógł je wykorzystać w praktycznie dowolnym programie do obróbki fotografii. Dowiesz się również kiedy warto "oszukać aparat" i zmienić ustawienia balansu bieli, by uzyskać bardziej atrakcyjną fotografię.

Kompozycja

W fotografii liczy się nie tylko "co", ale przede wszystkim "jak" fotografujesz. To "jak" to właśnie kompozycja. Na przykładzie prostych figur geometrycznych i linii pokażę Ci jak zadbać o ten aspekt i sprawić, by Twoje zdjęcia wywoływały u odbiorcy “efekt WOW!” Omawiając kompozycję poruszymy oczywiście tak ważne tematy jak kadr, ujęcie czy perspektywa. Zajmiemy się również pracą z różnymi z planami: ogólnym, średnim, amerykańskim czy zbliżeniem i detalem.

Kliknij w ten link, aby przejść do kursu i rozpocząć naukę: https://strefakursow.pl/kursy/grafika/fundamenty_i_teoria_fotografii.html?ref=5101