prosto z bloga

Myślisz o najprostrzej i najłatwiejszej formie zarabiania w Internecie? Pierwsze co przychodzi ci na myśl to Google AdSense. Chyba każdy kto prowadzi bloga lub stronę internetową słyszał o tej formie zarabiania na reklamach. AdSense to nadal jedna z najpopularniejszych form zarabiania na reklamach w Sieci, czy jednak nadal równie opłacalna co kiedyś? Na łamach tego artykułu postaram się przedstawić jak dokładnie działa i wygląda zarabianie na AdSense oraz ile można na tym zarobić.

adsense

Na początek kilka słów wyjaśnienia czym jest AdSesne. Oto jak swoją sztandarową usługę reklamową definiuje Google:

AdSense to bezpłatna usługa, która umożliwia wydawcom stron internetowych łatwe zarabianie pieniędzy na wyświetlaniu trafnych reklam Google.

Jak działa AdSense?

Po rejestracji konta dostajesz możliwość konfiguracji reklam, które zostaną umieszczone na stronie a ich wyświetlanie i interakcje odwiedzających będą generować dla nas dochody. Po skonfigurowaniu reklam jedyne co musimy zrobić to zdecydować gdzie mają być wyświetlane reklamy, warto przemyśleć ich układ i rozmieszczenie na witrynie, aby generowały największe dochody, całą resztą zajmie się za nas Google. AdSense dopasowuje reklamy tekstowe i displayowe do witryny na podstawie jej treści i użytkowników, którzy ją odwiedzają. Reklamy są tworzone i opłacane przez reklamodawców promujących swoje produkty. Kwota zarobków może się różnić, bo reklamodawcy płacą różne ceny za różne typy reklam.

Oto, jak w trzech punktach można opisać działanie AdSense:

  • Udostępniasz swoją przestrzeń reklamową;
  • Google wyświetla na Twojej witrynie najbardziej opłacalne reklamy;
  • Za ruch wygenerowany przez reklamy na Twojej stronie otrzymujesz pieniądze;

Udostępniasz przestrzeń reklamową przez wklejenie kodu reklamy w witrynie i wybierasz, gdzie chcesz wyświetlać reklamy. Reklamodawcy licytują cenę Twojej przestrzeni reklamowej w aukcji, która odbywa się w czasie rzeczywistym. W witrynie wyświetla się najbardziej dochodowa reklama. Google rozliczamy wszystkich reklamodawców i sieci reklamowe, które wyświetlają reklamy w Twojej witrynie, aby zapewnić Ci płatności.

Dla kogo AdSense?

Adsense to rozwiązanie zarówno dla osób fizycznych jak i podmiotów gospodarczych. W obu przypadkach należy rozliczyć się z wygenerowanego dochodu i odprowadzić należny podatek do Urzędu Skarbowego Państwa. Po zarejestrowaniu się w systemie i skonfigurowaniu reklam rozpoczynamy zarabiać na wygenerowanym ruchu z reklam na naszej witrynie. Po osiągnięciu pewnego progu możemy zlecić wypłatę zgromadzonych środków. Nie otrzymamy ich jednak od razu, najpierw Google zweryfikuje nasze konto i prześle pocztą kod aktywacyjny, po otrzymaniu którego będziemy już mogli nazywać się pełnoprawnym partnerem Google.


Ile można na tym zarobić

Kalkulując ile możemy zarobić na reklamach AdSense głównym wykładnikiem jest oglądalność witryny. Tradycyjnie czym większą oglądalność ma nasza witryna tym większe prawdopodobieństwo zainteresowania reklamami. Warto jednak pamiętać, że Google nie płaci za wyświetlenia, a za kliknięcia w reklamę i wygenerowany ruch. Najwięksi optymiści nie mogą zakładać że każdy odwiedzający witrynę kliknie w reklamę. W oparciu o własne badania i doświadczenia z AdSense ok. 5 - 10% wszystkich wyświetleń reklam daje nam dochodowe kliknięcia. Stawki za kliknięcia w reklamę AdSense są zmienne i trudno dokładnie określić ile zarobimy za pojedyncze kliknięcie. Możemy przyjąć, że średnia stawka za kliknięcie to od 0,15 - 0,40 GBP.

Przykładowo dla witryny mającej dzienną oglądalność na poziomie 1000 wyświetleń gdy min 5% z nich kliknie w reklamę nasze konto wzbogaci się o 7.5 GBP co daje nam 225 GBP na miesiąc. Nieźle jak na początek, mówimy przecież o zaledwie 1000 wyświetleń dziennie. Co jeżeli jesteśmy właścicielami dobrze prosperującej witryny generującej powiedzmy 10 000 wyświetleń dziennie? Ponownie przyjmijmy dolna granicę prawdopodobieństwa kliknięcia w reklamę jako 5% wszystkich wyświetleń. 10000 x 5% = 500 kliknięć w reklamę, 500 x 0.15 GBP = 75 GBP na dzień, 75 x 30 dni = 2250 GBP na miesiąc. Tym sposobem możemy wyliczyć szacunkowo ile możemy zarobić na reklamach Adsense bazując na statystykach oglądalności naszej witryny. Powyższe kalkulacje są oczywiście szacunkowe, a dla ich dokładności przyjąłem dolne progi średnich wartości kliknięć w reklamy i stawki za każde kliknięcie. Nie można zakładać, że tak będzie zawsze, wszystko zależy od wielu czynników jak oglądalność witryny, ruch wygenerowany przez reklamy czy też atrakcyjność branży w przypadku stawek.

Proces płatności

Wszystkie płatności z AdSense rozliczane są miesięcznie, jeżeli przekroczyłeś próg płatności. Progi te są różne w zależności od Twojej waluty, w przypadku Dolara amerykańskiego jest to 100 USD, dla Funta brytyjskiego 60 GBP. Zanim jednak otrzymasz pierwszą płatność AdSense w swoim panelu klient musisz udzielić Google kilku informacji takich jak: forma rozliczenia podatkowego, weryfikacja adresu odbiorcy (Google wyśle na twój adres domowy list z kodem PIN, który będziesz musiał wstukać w ustawieniach płatności), forma płatności (transfer, czek, Western Union Quick Cash). Jeżeli twój adres zostanie zweryfikowany i udzieliłeś poprawnie powyższych informacji otrzymasz środki między 21-26 dniem miesiąca.

AdSense nie dla oszustów

Google jest bezproblemowym partnerem o ile nie próbujemy oszukiwać poprzez nieuczciwe generowanie ruchu i klikanie w wyświetlane reklamy oraz trzymamy się ściśle regulaminu. Google nie toleruje żadnych prób oszustwa i jest konsekwentne w walce z nimi. Jeżeli zostaną wykryte jakiekolwiek próby oszukiwania zostaniemy zablokowani, a prawdopodobieństwo zdjęcia blokady jest znikome.

AdSense, a Adblocker

W obliczu natłoku reklam jakimi zasypana jest sieć obecnie prawie każda przeglądarka internetowa oferuje możliwość blokowania reklam. Wg ostatnich badań i raportów PageFair i Adobe dotyczących blokowania reklam na świecie średnia miesięczna liczba użytkowników narzędzi do blokowania w Europie jest szacowana na 77 mln, a w USA na 45 mln. Oznacza to, że z narzędzi do blokowania korzysta jakieś 6% światowej populacji internautów. Największy odsetek użytkowników narzędzi do blokowania reklam jest w Grecji (36%), Polsce (34%), Niemczech (24%) i Wielkiej Brytanii (20%). Liczby te nieustanie rosną i nie dotyczy to tylko użytkowników komputerów, ale także urządzeń mobilnych, które są już wyposażane w systemy blokowania reklam. Dane te wymiernie pokazują jaki wpływ może to mieć na nasze dochody z reklam. Przyjrzyjmy się teraz powyższej kalkulacji szacowanych dochodów z przykładowych 10000 wyświetleń reklam, gdzie 5% z nich wygeneruje ruch i przyniesie nam ok. 75 GBP na dzień. Szacując, że wspominanie 20% użytkowników korzysta z narzędzi blokujących reklamy nasz zarobek wyniesie już 60 GBP i zamiast 2250 GBP miesięcznie wyniesie 1800 GBP, co daje 450 GBP mniej. Patrząc ile potencjalnych wyświetleń reklam zostaje blokowanych nasuwa się pytanie czy można jakoś walczyć z adblockerem. Odpowiedź brzmi nie, nie mamy wpływu na to, jakich aplikacji używają użytkownicy odwiedzajacy naszą stronę. Jedyne co możemy w tej sytuacji zrobić to wyłączenie możliwości dostępu do strony lub jej części. Rozwiązanie stosowane bardzo rzadko, mogą sobie na nie pozwolić tylko strony z bardzo dużą oglądalnością i ugruntowana pozycją na rynku, gdzie użytkownicy będą na tyle lojalni, aby wyłączyć adblockera w celu korzystania z zasobów witryny.

Na zdjęciu poniżej pomysłowe rozwiązania z serwisu Filmweb, gdzie dostęp do pełnych zasobów serwisu zostanie zezwolony po wyłączeniu Adblockera.

adsense

Podsumowując

AdSense nadal wiedzie prym w Sieci jeśli chodzi o formę zarabiania na reklamach kontekstowych, ale same reklamy kontekstowe już niekoniecznie. Adsense jest łatwym w konfiguracji i zarządzaniu systemem, zapewnia zaufaną i sprawdzoną formę cyklicznego rozliczania. Na niekorzyść AdSense działają oczywiście stawki, które w porównaniu do kilku lat wstecz są o wiele niższe. Choćby w porównaniu do reklam na Youtube. Więcej o zarabianiu na YT pod tym linkiem. W Adsense nadal zarabiamy tylko na kliknięciach, ilość wyświetleń zwiększa tylko szanse na kliknięcie ale nie ma żadnego wpływu choćby na wysokość stawek. Natłok reklam w Sieci irytuje użytkowników, coraz więcej internautów stosuje programy i wtyczki do blokowania reklam, a nowe wersje przeglądarek oferują Adblocker w standardzie. Ma to wymierny wpływ na mniejszą ilość wyświetleń reklamy i zdobycie potencjalnych kliknięć. Adsense nadal ma rację bytu i umiejętne ich rozmieszczenie może generowac zyski, aczkolwiek powoli zostaje wypierane przez umowy partnerskie i programy affilacyjne, które poza kliknięciami oferują prowizję od poleconej sprzedaży. Dobór reklam i narzędzi marketingowych w dużej mierze zależy od branży i samych produktów. Dla jednych opłacalne będzie AdSense, a dla drugiach nie będzie miało kompletnie racji bytu.